כיצד למזער את טביעת הרגל הדיגיטלית שלך להגנת הפרטיות

אנו לא חושבים על זה לעיתים קרובות, אך המידע שלנו זמין תמיד באופן מקוון ונחשף לקהל. מפייסבוק לאינסטגרם, כל רגע מחיינו נמצא באינטרנט, ומשותפים אותו למיליוני אנשים ברחבי העולם.


כיצד למזער את טביעת הרגל הדיגיטלית שלך להגנת הפרטיות

כיצד למזער את טביעת הרגל הדיגיטלית שלך להגנת הפרטיות

אתה חושב שאתה משתף את הפוסטים, העדכונים והתמונות שלך רק עם מעגל החברים שלך, אבל ברגע שמשהו נמצא באינטרנט זה לא לוקח זמן רב להתפשט בכל רחבי העולם. הרשת העולמית הינה שמורת מידע אחת רחבה. אינך יכול לשרוף אותו או למשוך אותו למטה או לנגב אותו.

ברגע שמשהו שם, הוא שם לתמיד. אם תמחק את חשבון הפייסבוק שלך עוד היום, עדיין תמצא כמה מהתמונות שצפות בחיפוש בגוגל אפילו שנה לאחר מכן.

ככה זה

אין הרבה מה לעשות בקשר לזה אם ברצונך להמשיך להשתמש באינטרנט ובנוחיות שהוא מציע. היכולת להישאר מחוברת, לעשות קניות מהנוחות של הבית, להעלות אלקסה רשימות עבורך, לצפות בתכניות ובסרטים האהובים עליך בכל עת שתרצה – הם מגיעים למחיר של הנתונים האישיים שלך..

לא משנה אם השירות ניתן בחינם או בתשלום. ברגע שאתה משתף משהו באינטרנט, כמעט בלתי אפשרי למחוק אותו.

למרות הנוחיות שהאינטרנט העניקה לנו, המספר ההולך וגובר של האיומים המקוונים גורם לכל הנוגעים בדבר. כל חברה אוספת את הנתונים שלנו, מספק שירותי האינטרנט שלנו מגוגל לפייסבוק לסוכנויות ממשלתיות ואבטחה.

עוד נמצא כי חברות טלפון סלולרי מוכרות נתוני לקוחות לסוכנויות כמו ה- NSA. גם אם אתה חושב שאין לך מה להסתיר, האם אתה מרגיש בטוח כשאתה יודע שהמידע שלך נמצא במאגר המידע של NSA? בהחלט לא.

ניגוב טביעת הרגל הדיגיטלית שלך

יום בהיר אחד אתה מחליט להפסיק להיות באינטרנט. אתה מחליט למחוק את טביעת הרגל הדיגיטלית שלך – המידע אודותיך וקשור אליך שקיים באינטרנט על סמך הפעילויות המקוונות שלך. אבל קל יותר לומר מאשר לעשות.

האינטרנט הוא עצום, ונדרשת שניות עד שפיסת מידע עוברת ממקום למקום. אם אתה מוחק אותו ממקום אחד, הוא עדיין ממשיך להתקיים במקום אחר. כתוצאה מכך הוא מופיע גם בחיפוש.

עם זאת, ישנם דברים שאתה יכול לעשות כדי לנקות את טביעת הרגל הדיגיטלית שלך טיפין אחר טיפין, ולמחוק את כל העקבות שלך מהאינטרנט. יש לא מעט צעדים מעורבים וזה לוקח זמן, אבל זה בהחלט אפשרי.

1. מחק את חשבונותיך המקוונים

הדבר הראשון שעליך לעשות הוא לזכור ולמחוק את כל החשבונות שיש לך ברשת – ממדיה חברתית, קניות ועד סטרימינג לגיימינג. לשם כך, עליך להכין רשימה של המקומות שבהם אי פעם פתחת חשבונות, ואז למחוק אותם.

אתרים כמו פייסבוק וגוגל מקלים עליך למחוק את חשבונך אך אתרים מסוימים אינם כה קלים. אפשרות מחיקה חסרה או שעליך ליצור קשר עם האתר כדי להסיר את חשבונך.

זה יכול להיות כרוך בחפירת האדם המתאים ליצור קשר. אם אינך יודע למחוק את חשבונך באתר מסוים, זה עוזר לחפש בגוגל.

2. מחק מידע מאתרים בודדים

אם אינך מעוניין למחוק את כל החשבון, אלא רוצה להסיר פיסות מידע מסוימות, תוכל לעשות זאת גם כן. לדוגמה, אתה רוצה להסיר את תמונות הנשף של התיכון שלך מפייסבוק או מחשבון MySpace ישן שהפסקת לגשת אליו לפני שנים מאז לקח כחמש דקות רק כדי לשלוח דוא”ל למישהו באתר זה..

ניתן למחוק גם ציוצים ישנים שנראים מביכים או עדכונים שכבר אינם הגיוניים. אם מידע הקשור אליך פורסם באתר או בבלוג, צור קשר עם בעל האתר כדי להסיר אותו.

זכור שבעלי בלוגים או אתרים פרטיים אינם מחויבים לשמור על בקשתך. אתרים מסוימים אינם מציעים אפשרות למחוק פוסטים נפרדים. במקרה כזה, מחק את הפוסט וכתב קצת ג’יבריש במקום התוכן המקורי.

3. מחק חשבונות דוא”ל

לרוב האנשים יש חשבונות דוא”ל מרובים, לכן תרצה למחוק את כולם ולשמור רק על חשבון מרכזי אחד. מחיקת חשבונות דוא”ל קלה – פשוט נווט להגדרות ומצא את אפשרות המחיקה. כדי להיות מקוון בטוח, במקום להשתמש באחד משירותי הדואר האלקטרוני הנפוצים, השתמש בשירות דוא”ל מוצפן כמו ProtonMail.

4. נקוט פעולה משפטית

במקרים מסוימים, אתה יכול לשלוח ל- Google הודעה משפטית על הסרת תוכן מסוים מהאינדקס שלהם. זה עובד בעיקר במקרה של תוכן פוגעני או לא הולם שאינך מעוניין לשייך אליו.

תוכל גם להשתמש בכלי להסרת כתובות האתר המיושנות של גוגל כדי לבקש הסרה של דפי אינטרנט מסוימים. על גוגל לדאוג לבקשתך, אך אלה האפשרויות היחידות העומדות לרשותך.

5. השתמש ב- VPN

כל מה שאתה עושה באופן מקוון ניתן לייחס לכתובת ה- IP הציבורית שלך. בכל פעם שאתה גולש באינטרנט, מוריד אפליקציות או זורם סרטונים, ה- IP שלך הוא טביעת האצבע הדיגיטלית שלך. כדי למנוע את ספק שירותי האינטרנט שלך, סוכנויות ממשלתיות ופושעי סייבר פוטנציאליים לצותת לפעילויות המקוונות שלך, עליך להסתיר את כתובת ה- IP שלך.

על ידי חיבור לשרת VPN, נראה שאתה גולש באינטרנט באמצעות כתובת ה- IP של שרת VPN זה במקום שלך. בנוסף, כל תנועת האינטרנט שלך מוצפנת. כל התהליך של הגדרת חיבור VPN הוא די פשוט בזכות אפליקציות VPN שתוכלו להגדיר במחשב האישי, מק, אנדרואיד או iOS..

ראשית, עליכם להירשם עם ספק שירות VPN. להלן תוכל למצוא רשימה של הבחירות המובילות שלנו:

זמן ומאמץ

ברוב המקרים, מחיקת טביעת הרגל הדיגיטלית שלך היא תהליך מעייף הדורש זמן רב. גם אחרי שאתה חושב שמחקת את כל החשבונות שהיו לך אי פעם, ייתכן שעדיין תמצא חלק מהמידע שמופיע בחיפוש בגוגל. לאחר מכן עליך למצוא את מקור התוכן ולמחוק אותו.

כדי למזער את טביעת הרגל הדיגיטלית שלך, זכור להשתמש רק בשירותים מוצפנים שאינם אוספים את הנתונים שלך. שירותים אלה משולמים לעיתים קרובות, אך תמורת תשלום קטן, אתה גם צריך לשמור על הנתונים שלך בטוחים. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me