מהי תוכנות ריגול וכיצד ניתן למנוע זאת

תוכנות זדוניות, תוכנות ריגול ווירוסים. אלה מונחים שמשתמשי מחשב חששו מהם מאז תחילת שנות ה -90. למרות שתוכנות ריגול מעולם לא היו האיום שהפחיד את המשתמשים הכי הרבה, הוא צץ לאחרונה כחשש ביטחוני אמיתי לכל מי שיש לו חיבור אינטרנט. תוכנות ריגול יכולות להקליט את הנתונים שלך, את הקשות שלך, לרשום את האישורים שלך, לרגל את כל הפעילות שלך ולשתף את כל המידע שהיא רושמת עם צדדים שלישיים. לפעמים, לצדדים שלישיים אין כוונה זדונית באמת (כמו מפרסמים), אך אין זה אומר שתוקפים אינם משתמשים בתוכנות ריגול כדי לקבל גישה לחשבון הבנק שלך או לפרופילים המקוונים שלך.. הנה כל מה שאתה צריך לדעת על תוכנות ריגול וכיצד לשמור על ההגנה מפניה.


מה זה תוכנות ריגול?

תוכנות ריגול הן מונח כללי המשמש להגדרת תוכנות המדביקות את המערכת שלך (נייד או מחשב) ואוספת מידע רגיש אודותיך. תוכנות זדוניות מסוג זה הן אחד האיומים העתיקים ביותר שנמצאו באינטרנט. בדרך כלל, תוכנות ריגול מתקינות במערכת שלך ללא ידיעתך ופועלות בשקט ברקע ואוסרות כל מיני מידע. תוכנות ריגול יכולות לאסוף כל דבר ממספר הקשות המובהק שלך, אימות, מיילים אישיים, נתונים על טופס אינטרנט, שימוש באינטרנט, מידע על כרטיסי אשראי ואפילו צילומי מסך של פעילויותיך. כפי שאתה יכול לראות, זו בעיה חמורה שאינך רוצה שתהיה לך.

האם כל תוכנות ריגול לא חוקיות?

עם זאת, לא כל תוכנות ריגול הן זדוניות או לא חוקיות. תוכניות לבקרת הורים הינן סוג של תוכנות ריגול המשמשות כחוק בכל רחבי העולם כדי להגן על אנשים ממעוטי יכולת לגשת לאתרים או לתוכן מרכזי מבוגרים. עסקים בכל רחבי העולם משתמשים לפעמים בתוכנות ריגול כדי לפקח על השימוש במחשבים שלהם. זה משמש למעקב אחר עבודתם של העובדים, שאינה מהווה בעיה כל עוד העובדים מתבשרים על תוכנות הריגול.

פעמים אחרות, קמפיינים פרסומיים עשויים לכלול שימוש בתוכנות ריגול לאיסוף מידע על הפעילויות המקוונות של קהל היעד שלהם. במקרים אלה, המשתמש בדרך כלל מסכים להתקין את תוכנת הריגול במערכת שלהם כשהוא מסכים לתנאי השירות של תוכנה מסוימת (בדרך כלל בחינם). זה לא בדיוק לא חוקי, שכן המשתמש “מסכים טכנית” לתוכנת הריגול. עם זאת, יש ויכוחים רבים על חוקיות הסכמה כזו מכיוון שרוב המשתמשים אינם קוראים את האותיות הקטנות של הסכם ToS או משתמש קצה כלשהו..

כמה משפטי הוא “חוקי”?

העובדה שרוב התוכנה משתמשת באפשרות בלחיצה אחת לצורך הסכמה (כאשר אתה מסכים להסכם כולו או שאתה לא מקבל להשתמש במוצר בכלל) העמידה את תקפותם של התקנות ריגול כאלה לבחינת בתי משפט משפטיים בכל מקום. עד כה החוק נגד תוכנות ריגול מאוד לא נוח. מכיוון שבאופן חוקי אין כל הגדרה נאותה למה מהווה ריגול מקובל ותוכנות ריגול זדוניות, חברות ריגול רבות מנצלות את המרחב החוקי הרפה ומרמות את המשתמשים להתקין את התוכנה שלהן על ידי חיבורן לתוכנות ואפליקציות לגיטימיות..

במילים אחרות, היזהר בעת הורדת תוכנה למחשבך, וודא שקרא את הסכם המשתמש, תנאי השירות ומדיניות הפרטיות כדי להבין איזה מידע נשמר ואיך משתמשים בו מאוחר יותר. אם אתה קורא משהו על שיתוף המידע שלך עם צדדים שלישיים, ייתכן שתרצה לבדוק שוב עם צוות התמיכה של התוכנה כדי לראות בדיוק מה זה אומר.

סוגי תוכנות ריגול

באופן כללי, תוכנות ריגול נכללות באחד מארבעה סוגים שונים:

תוכנות פרסום

כפי שהשם מרמז, תוכנות פרסום הן סוג של רוגלות שקשורות קשר הדוק למודעות וקמפיינים של מודעות. רוב תוכנות הפרסום לא מזיקות, ומופיעות כחלונות קופצים בדפדפנים שלך או אפשרויות “צפה במודעה זו” במשחקים מקוונים. עם זאת, תוכנות פרסום מסוימות מותקנות בזדון במערכת שלך בכדי לעקוב אחר השימוש באינטרנט שלך, הקשות על המקשים שלך, והמידע שיש לך בכונן הקשיח..

טרויאנים

בטח שמעתם על כך שהוגדרו סוסים טרויאנים כנגיפים שתוכלו לקבל במערכת שלכם, אבל זה לא נכון. סוסים טרויאנים הם סוגים של תוכנות זדוניות שמתקינים במערכת שלך באמצעים שעשויים להיראות לגיטימיים (קובץ מצורף לדוא”ל, אפליקציה, או אפילו באמצעות USB נגוע). ישנם סוגים שונים של טרויאנים שם בחוץ, אך אלה הקשורים למאמר זה נקראים Infostealer Trojans. סוגים אלה של סוסים טרויאנים פועלים ישירות בדרכים הגונבות את כל הנתונים שלך. ניתן להשתמש בטרויאנים כדי לפדות משתמשים על מנת לבטל את הנזק שנגרם למערכת, להשיג שליטה מלאה במערכת שלך ואפילו לגנוב את פרטי הכניסה שלך לבנקים, חשבונות מדיה חברתית והודעות דוא”ל..

מעקב אחר עוגיות

מעקב אחר קובצי cookie הם הצורות הפחות מזיקות של תוכנות ריגול והן מתקבלות במערכת שלך כשאתה גולש באינטרנט. הם עוקבים אחר המקומות אליך כשאתה מקוון ונועדו לדווח לצדדים שלישיים (לרוב סוכנויות פרסום). בעזרת מעקב אחר קובצי Cookie, מפרסמים יכולים לפקח על תחומי העניין שלך ולהתאים אישית את הנתונים שבסופו של דבר אתה רואה באינטרנט. אמנם אלה לא בדיוק צורות ריגול זדוניות, אך הם מהווים איום פרטיות.

צגי מערכת

צגי מערכת הם תוכנות ריגול שעוקבות אחר כל מה שאתה עושה במערכת שלך. תוכנות ריגול מסוג זה פועלות בדרגות שונות אך יכולות לעקוב אחר הקשות, התוכניות, התקשורת, הדוא”ל שלך, תנועת האינטרנט שלך וכל מה שאתה עושה במחשב שלך. צגי מערכת לא היו סוג של תוכנות ריגול שמשתמשי האינטרנט חששו ממנה מוות, מכיוון שבעבר הם נדרשים לקבל הרשאה ניהולית להפעלה במחשב שלך. אולם בשנים האחרונות משתמשי האינטרנט הבלתי מודעים מתקינים את צגי המערכת בעצמם על ידי הורדת תוכנה בחינם. כמו בכל תוכנות ריגול אחרות, הקפד לקרוא את הסכמי ה- ToS, הצהרות הפרטיות והסכמי המשתמש של כל תוכנה שאתה רוצה להוריד לפני שתשתמש בה..

כיצד אוכל להדביק את המערכת שלי עם תוכנות ריגול?

כפי שאמרתי לעיל, המערכת שלך יכולה להידבק בתוכנות ריגול מבלי שאתה אפילו יודע על כך. זה מקשה על איתור תוכנות ריגול והתמודדות עם הבעיה. עם זאת, הנה רשימה של הדרכים הנפוצות ביותר שמערכת נדבקת בתוכנות ריגול:

 1. לחיצה על אישור או חלוקה מקופץ, במיוחד אם לא קראת אותה קודם.
 2. הורדת תוכנה ממקור מוצל ולא אמין.
 3. פתיחת קבצים מצורפים לדואר זבל, או אפילו קבצים מצורפים משולחים לא ידועים.
 4. אימה ללא שיטות אבטחה מתאימות.
 5. לא מעדכן את מערכת ההפעלה שלך ופותח פגיעויות במערכת שלך.
 6. מוריד תוכנה בחינם.

מה עלי לעשות אם יש לי תוכנות ריגול?

הרשה לי להתחיל לומר שרק תוכנית לגיטימית נגד תוכנות זדוניות יכולה להבטיח לתפוס את רוב כל תוכנות הריגול במערכת שלך. עם זאת, אם אתה מרגיש שהמערכת שלך איטית, מתחמם או לא עובד בצורה חלקה כמו שצריך, אתה יתכן ותוכנת ריגול מאיטה אותה. אם אתה מגלה שיש לך תוכנות ריגול, יש כמה דברים שאתה יכול לעשות כדי להסיר אותה מהמערכת שלך.

השתמש במצב בטוח

אם אתה יודע או חושד שיש לך תוכנות ריגול במחשב שלך, נסה להפעיל מחדש את המערכת במצב בטוח. לפני שתעשה זאת, נתק את המחשב מהאינטרנט (כדי למנוע דיווח נוסף). במצב בטוח, רק התוכניות החיוניות יפעלו במחשב שלך. בדרך זו תוכלו לראות האם תוכנת ריגול מאטה את המערכת שלכם או לא.

מחק קבצים זמניים

הרבה פעמים תמצאו את תוכנות הריגול שנשמרו תחת קבצי זמני במערכת שלכם. תוכלו למצוא שם גם את הנתונים הגנובים בקבצים מוצפנים. על ידי מחיקת הקבצים הזמניים שלך, תוכל להסיר צורות מסוימות של תוכנות ריגול מהמערכת שלך, או לפחות להסיר את כל המידע שאספו..

השתמש בתוכנת סורק זדונית / תוכנית נגד תוכנות זדוניות

באופן כללי, ישנם שני סוגים של תוכנות נגד תוכנות זדוניות שיהיו ברשותך במחשב שלך. הסוג הראשון, המכונה סורקי תוכנה זדונית בזמן אמת, לרוב פועל ברקע ובודק כל הזמן תוכנות זדוניות. יהיה עליך להיות גם סורק זדוני תוכנה זדונית לפי דרישה המבצע סריקה קשה כשתבקש מהם. זכור, ישנם מיליונים ומיליוני תוכנות זדוניות שם. אי אפשר למצוא תוכנית שתוכל להגן על המערכת שלך מפני 100% מכל האיומים. עם זאת, אם אתה משתמש ביותר מתוכנית מכובדת אחת, אתה מגדיל את הסיכוי שלך למצוא כל איום במחשב שלך.

כיצד להגן על עצמי מפני תוכנות ריגול

למרות התדירות של זיהומים זדוניים, עדיין יש אמצעי זהירות שתוכל לנקוט כדי להגן על המערכת שלך מפני תוכנות ריגול.

 1. הקפד תמיד לקרוא את מדיניות ה- ToS, הסכם המשתמש ומדיניות הפרטיות של כל תוכנה או יישום שאתה מוריד.
 2. התרחק מתוכנה חופשית (תוכנה חופשית) מכיוון שהם בדרך כלל מרוויחים את כספם במכירת הנתונים שלך לצדדים שלישיים.
 3. וודא שיש במחשב שלך תוכנית אמינה נגד תוכנות זדוניות.
 4. הכן תוכנה אנטי-זדונית אחת או שתיים לפי דרישה, שתוכל לבצע סריקה קשה מתי שתרצה.
 5. השתמש ב- VPN כדי להגן על הנתונים שלך באופן מקוון ולא מאפשר לצדדים שלישיים לפקח / לרגל אחר השימוש שלך באינטרנט. אנו ממליצים להשתמש ב- ExpressVPN.

בסך הכל, נראה כי תוכנות ריגול הפכו לאיום עקבי באינטרנט של היום. עם זאת, עדיין תוכל לקבל את ההגנה הדרושה לך בזמן שאתה מקוון. נגמרו ימי הגלישה ללא דאגות באינטרנט ולכן תמיד עדיף להיות משתמש מושכל. הקפד לנקוט באמצעי הזהירות הנחוצים כדי לשמור על המידע והמערכת שלך בטוחים ככל האפשר.

>

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me