TOR לעומת I2P – מה ההבדל?

האינטרנט האפל היה תעלומה בדמיונם של כל משתמשי האינטרנט מזה שנים רבות. לכל מי ששמע על הגוון המיתי הזה של האינטרנט יש גרסה משלו למה שהוא יכול להיות. לאנשים יש הרבה תפיסות שגויות על האינטרנט העמוק.


TOR לעומת I2P - מה ההבדל?

TOR לעומת I2P – מה ההבדל?

Tor או I2P כדי לגשת לרשת האפלה?

כתוצאה מכך, חלק מהם העזו לחקור את העולם המסתורי הזה באמצעות תוכנות ייעודיות כמו Tor ו- I2P.

במבט ראשון, אתם עשויים לחשוב שגם טור וגם I2P למעשה מבצעים את אותה פונקציה. חזקה זו נכונה רק למחצה. למעשה, יש הבדל משמעותי בין המטרה לפרוטוקול התפקוד של שניהם. הבנת ההבדל הזה חיונית בכדי להבין באילו תוכנות להשתמש מתי.

אז בואו נעיין במבט השוואתי בשתי התוכנות הללו ונבין מה גורם להן שונות.

טור

נתב הבצל הוא הדפדפן המקוון לכל מי שיש לו בראש פרטיות ואנונימיות מקוונת. למרות שבאופן כללי, טור יכול לבצע את אותה פונקצית רמת בסיס כמו VPN, זה לא נועד למטרה זו. לשם אנונימיות אמיתית, עדיף לשלב את טור עם VPN אמין ומשולם.

הרעיון הבסיסי שמאחורי טור הוא שהוא אנונימי משתמשים על ידי הקפצת החיבורים שלהם דרך ממסר מעגלים. יש בעיקרון שלושה קטעים נפרדים של חיבור טור – נקודת הכניסה, ממסרי הביניים ונקודת היציאה. ישנם מספר ממסרי ביניים באמצע ולכל אחד מהם יש רק ידע מוגבל לאן הקשר בא והולך.

כך שנקודת היציאה של החיבור שלך תהיה מודעת רק למה שהחיבור עושה. זה לא יהיה מודע למי בקצה השני של הקשר. באופן דומה, נקודת הכניסה תהיה מודעת רק למי שעומד מאחורי הקשר אך לא מה הקשר עושה. זה עוזר להבטיח כי גם בעלי נקודות הממסר אינם מודעים למשתמש ולפעילויות המקוונות שלהם במלואם.

איך טור עובד

כשתתחיל את חיבור ה- Tor הלקוח שלך ירכוש רשימה של שרתי ממסר פעילים. לאחר מכן זה יוצר רצף אקראי מכל הממסרים הזמינים ואז יצור את החיבור. תהליך זה שונה מאוד ממודל יצירת ה- IP המסורתי בו נבחר הנתיב הטוב ביותר האפשרי. עם זאת, נתיב זה חושף את המשתמש לגילוי קל וכך, טור משתמש ברצף אקראי כדי להשלים את החיבור.

כעת, כאשר החיבור נוצר בתחילה, הדבר נעשה באמצעות מפתחות קריפטוגרפיים. אלה הם בעצם קודי הצפנה המשותפים לאורך כל ממסר החיבור כדי להקל על קישוריות וגם לאבטח אותה. כל צומת במטריצת החיבורים מפתח גרסה משלו ומשונה מעט של הקוד הקריפטוגרפי. זה מעניק שכבות של הצפנה לחיבור ומבטיח שאף אחד לא יכול לסכן את זהותו של המשתמש.

התכונות הנוספות של טור

היבט חשוב של טור הוא השימוש בשירותים ייעודיים כמו העברת הודעות, דואר אלקטרוני וגישה לפורומים בין היתר. זוהי סיבה פופולרית לכך שמשמשים לטור למרות שזה לא הפונקציה הראשונית אליו הוא מיועד. Tor נועד בעיקרון לגלישה כללית באינטרנט. שירותים מומחים אינם החליפה החזקה שלה בגלל תהליך הממסר המורכב שלה. וכאן משמש ה- I2P ככלי טוב יותר.

I2P

בהשוואה לטור, I2P פחות ידוע ומשתמש בתדירות נמוכה יותר. ויש לכך סיבה טובה מאוד. עם Tor למצוא רשת ממסר מאובטחת קלה יחסית. מכיוון שהוא מיועד לגלישה כללית באינטרנט עם פוטנציאל שירותים מיוחדים, אירוח יחסית נטול סיכון. ככזה, טור מתפקד כמו היפר-loop בין יציאות ברחבי האינטרנט.

לעומת זאת, I2P היא רשת בפני עצמה. הוא משתמש באותו פרוטוקול ממסר כמו טור. אולם מספר הממסרים היוצאים הפעילים ברשת I2P מוגבל מאוד. זו הסיבה שתהליך הממסר של I2P נקרא ניתוב שום לעומת ניתוב הבצל של טור. המשמעות היא שבניגוד לטור, אין I2P ספרייה של ממסרים. במקום זאת, זוהי רשת מבוזרת המכונה netDB.

למעשה, גם תהליך הממסר של I2P דומה מאוד לניתוב אינטרנטי קונבנציונאלי. זה מאפשר לו לספק חיבור טוב יותר עם אמינות יתירות רבה יותר מאשר טור. הנחת היסוד המרכזית בתהליך הממסר של I2P היא יצירת רשת סימפלקס. בתהליך זה נוצרות שתי מנהרות לקישוריות מקצה לקצה. זה שונה מטור במובן זה שטור מספק מעגל דופלקס יחיד.

האם קל יותר להשתמש ב- I2P מאשר טור?

הבדל עיקרי נוסף שקיים בין I2P לטור הוא השימוש בשירותים. ב- Tor אתה פשוט מקבל חיבור פרוקסי. זה לא מאפשר את השימוש בשירותים ספציפיים באופן אוטומטי. אם תרצה להשתמש בשירות כזה, יהיה עליך להגדיר אותו באופן ידני. לחלופין, אתה יכול להוריד חבילות ייעודיות שהוגדרו מראש כדי לספק פונקציות ספציפיות.  

עבור I2P, פונקציות אלה ניתנות לפני כן. למעשה, כל שעליכם לעשות בכדי להשתמש בשירות כזה הוא להעלות את ממשק I2P ולנווט לשירות אותו אתם מחפשים. זו ללא ספק דרך קלה ויעילה בהרבה לגישה לשירותים ייעודיים. בנוסף, משמעות הדבר היא שיש ממסרים ייעודיים שיכולים לשרת את מטרת השירותים הללו.

TOR לעומת I2P – מסקנה

כפי שהסברנו וחקרנו, טור ו- I2P מספקים כל אחד מהם את היתרונות שלהם. בסך הכל, טור מתאים יותר לפונקציות גנריות שאינן חורגות מהיקף האינטרנט העמוק. ניתן להשתמש בו גם באופן ידני לשירותים ייעודיים. לטור יש גם ממסר חיבור מורכב יותר וכך פחות יעיל.

מצד שני, I2P עושה שימוש בתהליך ממסר פשוט יותר ויעיל יותר. זה עושה את זה מתאים יותר לניווט באינטרנט האפל בצורה הרבה יותר יעילה. יתר על כן, השירותים הייעודיים המוצעים על ידי ממשק I2P הופכים אותו לאופציה טובה יותר עבור פונקציות מוגדרות.

בקיצור, גם ל- I2P וגם לטור יש סט של יתרונות וחסרונות ספציפיים להציע. כמשתמש, עליך להבין מה הוא יכול לעשות למטרה המיועדת שלך ולתרגל בטיחות מקוונת פרגמטית.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me