האם חשבון Optus שלך נפרץ?

נראה כי הפרות פרטיות מקוונות לא מסתיימות. בכל חלקי העולם חלה עלייה חדה בהפרות הפרטיות המקוונות ובאיומי אינטרנט אחרים; מעורבים נתונים גנובים, חשבונות שנפרצו ומכשירים נגועים.


האם חשבון Optus שלך נפרץ?

האם חשבון Optus שלך נפרץ?

עולם וירטואלי מסוכן

אפילו חברות רב לאומיות גדולות לא נראות בטוחות מפני הסכנות הללו. חברות גדולות כמו Target, Yahoo ו- eBay עברו הפרות נתונים מאסיביות בעבר; מה שהופך את האינטרנט למקום מסוכן ברגע זה.

סיכונים בכל מקום

בכל פעם שאתה נכנס לחשבון הבנק שלך, בכל פעם שאתה משתמש בכרטיס האשראי שלך במרכז קניות, בכל פעם שאתה שולח מידע רגיש דרך האינטרנט, אתה נמצא בסיכון להפרת נתונים.

גם אם תעשה הכל בכדי להבטיח את הבטיחות מצידך, החברות שאתה עוסק בהן איתן עשויות להעביר אותך בצרה.

זה חווה לאחרונה לקוחות חברת התקשורת האוסטרלית אופטוס, כאשר ניסו להיכנס לחשבונותיהם.

אופטוס היא חברת התקשורת השנייה בגודלה באוסטרליה שבבעלות Singtel מאז 2001. בגלל מספר המשתמשים הרב שיש לחברה, אלפי אנשים נפגעו מהפרת הפרטיות הזו. הנפגעים פנו למדיה החברתית כדי להתלונן על הפרת הפרטיות שאופוס מודע לה.

‘הי ולדימיר’

משתמשים שהושפעו מהפרת הפרטיות אמרו כי הם לא הצליחו להיכנס לחשבון המקוון שלהם באתר Optus. כאשר הם הצליחו סוף סוף להתחבר, הם גילו שאישורי ההתחברות שלהם מולאו אוטומטית והם היו מחוברים כוולדימיר. הדף רענן מייד את הלולאה.

זה לא הכל. משתמשים גם גילו שהם היו מחוברים לחשבונות של לקוחות אחרים, ונחשפו שמות, כתובות, חיוב ופרטי קשר.

מאות משתמשים הציפו מדיה חברתית להתלונן על הנושא וכדי להפנות תשומת לב שמשהו לא בסדר ברצינות באתר אופטוס.. 

אופטוס הודה כי היה מודע לנושא. כאמצעי זהירות, השביתה את אתר האינטרנט שלה במשך זמן מה, אך לא הצליחה לאשר מדוע הפרה זו התרחשה. זה הותיר לקוחות רועשים והמדיה החברתית הוצפה בתלונות.

לא הראשון

זו לא הפעם הראשונה שחברת התקשורת האוסטרלית מפרסמת בחדשות מהסיבות הלא נכונות.

לאחרונה זה הגיע לחדשות בגלל הפסקות אינטרנט בדרום מזרח קווינסלנד והלקוחות לקחו מדיה חברתית כדי להשמיע את התסכול והתלונות שלהם. לאופטוס יש מיליוני לקוחות ורובם מסתמכים על גישה לאינטרנט לצורך עבודה. כשהאינטרנט לא פעיל במשך מספר שעות, היה ללקוחות יום מחוספס.

דובר החברה אמר כי למרות שטכנאים בדקו את הנושא, הם לא היו בטוחים מה גרם לבעיה.

הונאת פישינג

בחודשים האחרונים אופטוס חוותה פחד של לקוחות בגלל הפרות נתונים והונאות דיוג. מאז אוגוסט אשתקד, מספר לקוחות התלוננו כי הם קיבלו מיילים התחזות שניסו להונאת קורבנות בכך שניסו להופיע כאילו נשלחו על ידי Optus. 

לאימייל ההונאה שם הדומיין “optusnet.com.au” והוא מציע הצעות מסוגים שונים, החל מהעברה ועד ביטוח רכב.

אף על פי שדוא”ל ההתחזות מופץ מאז החודשים הרבים האחרונים, הוא הבחין לאחרונה באופוס. מיילים אלה מנסים להטעות את הלקוחות בכך שהם מעמידים פנים שהם מאופטוס. הם אפילו מעודדים את הנמען ללחוץ על קישורים מזויפים המובילים לתוכנה זדונית.

למרבה המזל, המיילים כל כך בסיסיים, שכמעט כל לקוח אליו נשלח יכול היה לזהות בקלות את מתקפת הדיוג. כתוצאה מכך הם הרחיקו מללחוץ על הקישורים ולהדביק את המכשירים שלהם. 

כתובות הדואר האלקטרוני הנחו את הנמען להוריד מסמך עם קישור תואם או לבדיקת ייעוץ להעברה, או להוריד “תעודת מטבע” לביטוח רכב עם קישור לקובץ .zip שהכיל קובץ JavaScript זדוני..

Optus אינה החברה היחידה שהתנסה בהונאות דיוג אלה. בשנת 2016, כ- 10,000 לקוחות AGL הונעו מהורדת תוכנות רנסומב שהתחפשו לחשבון.

הונאת דיוג ענקית

זו הייתה אחת מתקיפות הדיוג הגדולות באוסטרליה עד להונאת NAB אחרת הצליחה להצליח.

חלק מלקוחות אופטוס קיבלו גם שטרות מנופחים, שהסגירו כי הם היו מתקפות דיוג.

לקוח אחד טען שקיבלה שטר של 300 דולר כאשר החשבון שלה בפועל צריך להיות נמוך מ- 100 $. בעבר אופטוס נאלצה גם להחזיר מיליוני לקוחות לאחר שהטעה אותם ברכישת משחקים, רינגטונים ואפליקציות..

כל זה יחד דאג לכך שאופטוס תישאר בחדשות מהסיבות הלא נכונות.

כיצד להישאר בטוחים

התקפות דיוג יכולות לקרות לכל אחד, בין אם הם יחידים או עסקים. אך ישנן מספר דרכים להיות בטוחים. לפני שאתה מוריד קובץ מצורף או לחץ על קישור, הקפד לבצע את הצעדים הבאים.

בדוק את שם התחום מקרוב. למרות שבמבט ראשון זה נראה כמו תחום אותנטי, בבדיקה מקרוב תגלו שמשהו לא בסדר. לדוגמה, בהונאת הדיוג של Optus, הדוא”ל הגיע מ- ‘Optusnet.com.au’ ולא מהתחום המקורי ‘Optus.com.au’.. 

יש עוד דרך קלה מאוד לאשר אם מדובר בדוא”ל התחזות. כל שעליך לעשות הוא לבדוק את תוכן האימייל אם יש בו שגיאות כתיב ושגיאות דקדוקיות. לעתים קרובות יותר לאימיילים אלה אינם מכילים את האיות והדקדוק הטובים ביותר, מה שמעיד על משהו חשוד.

כמו כן, הקפד לבדוק את הכתובת המלאה של קישור לפני שאתה לוחץ עליו.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map