טוב מכדי להיות אמיתי: הסכנות שבאפליקציות בחינם

הסיכונים של תוכנות ויישומים בחינם


הסכנות שבתוכנה וביישומים בחינם

עליית התוכנה החופשית

תוכנה חופשית התבלטה עם עליית האינטרנט כאשר אנשים וחברות הבינו שיש פערים בצרכים של אנשים. חברות רבות היו מוכנות לעסוק בקרבות קנייניים על תוכניות שהפכו במהירות חיוניות לחיי היומיום ולעיסוק העסקי.

החברות המפתחות תוכנה חופשית מניבות רווח בזכות המשתמשים. הרשו לי להסביר. מכיוון שמפתחים אינם גובים תשלום עבור התוכניות שלהם, הם נוקטים ב איסוף נתונים ושיתוף לעשות כסף. במילים אחרות, ברגע שתתקין תוכנה זו במכשיר שלך, היא תעשה זאת עקוב אחר הפעילות המקוונת שלך ומכור אותה לצדדים שלישיים. צדדים אלה, שהם בדרך כלל חברות פרסומות, משתמשים במידע כזה כדי להציג מודעות בהתאמה אישית כשאתה משתמש באינטרנט.

רוב האנשים לא קוראים בפועל את “תנאי ההסכם“או דפי רישוי לפני שהם מתקינים תוכניות כאלה. כתוצאה מכך משתמשים רבים הופכים את עצמם פגיעים לפלישות לפרטיות מצד החברה המפתחת תוכנה.

כיצד יישומים אלה יכולים לרשום את הנתונים שלך? עם “עוגיות,”והאלה הטעימים שסבתא שלך הכינה.

קובצי Cookie הם חבילות נתונים ששרתי האינטרנט שולחים לדפדפנים כאשר משתמשים חוזרים לעיתים קרובות לדפים מסוימים. דפדפני אתרים ואתרי אינטרנט משתמשים בהם לעקוב ולאסוף מידע על הפעילות המקוונת שלך ומכור אותם לחברות אחרות. פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, פינטרסט, ויישומים דומים עושים את אותו הדבר.

מדוע חברות אוספות מידע זה?

סוגי המידע שתוכנות ויישומים גונבים מהמכשירים משתנים, אך הם נוטים לכלול אלמנטים דומים. דפדפני אתרים ואתרים אחרים אוהבים לעקוב אחר אנשים אחר הרגלי קניות ותחומי עניין. אז הם לשתף מידע כזה עם חברות אחרות כדי להראות לך פרסומות קשורות שעשויות למשוך אותך.

במילים פשוטות, כולם שואפים להרוויח כסף. אם היישום יכול להציג מודעות שעושות חשק לרכוש משהו, החברות רווחות. עם זאת, ניתן להתפשר על נתונים רגישים יותר. מידע זה כולל את שם מלא, גיל, מיקום, כתובת ומקום העבודה.

זה לא נשמע הרבה עניין גדול עבור חלקים, אבל זה צריך להיות. חברות תוכנה יכולות לגלות אודותיך הרבה באמצעות תוכניות אלה. הם יכולים גם שתף את הנתונים שלך עם מפלגות אחרות. פייסבוק היא אולי העבריין הגדול ביותר, אבל אחרים כמו גוגל הם גם קונים ומוכרים גדולים של נתונים. 

היתרונות של שימוש בתוכנה חופשית

למרות כל מה שציינתי עד כה, תוכנות חינמיות עדיין מציעות המון יתרונות. אחרי הכל, יישומים אלה נחוצים בכדי לנהל חיים חברתיים, אישיים ומקצועיים. זכור המקצוענים האלה אינם חלים על כל תוכנה חינמית. 

 • זמין ללא עלות: לרוב התוכנות והיישומים כמו Microsoft Office בסיסי דורשים תשלום ראשוני או עמלות תכופות. עם זאת, אחרים לא יעלו אגורה. 
 • יותר חופש: כאשר מחשבים ואינטרנט פרצו למקום, חברות עודדו פיתוח וניסויים פרטניים מכיוון שהאינטרנט לא נחשב כנכס פרטי. בימינו מפתחי תוכנה ויישומים הופכים את זה ללא חוקי להתפתח ולהתנסות.
 • ביקורת: תוכניות קוד פתוח מאפשרות לכל אחד לקרוא ולשנות את קוד המקור. משמעות הדבר היא שמשתמשים מנוסים בתחום הטכנולוגי יכולים לבדוק התפתחויות מוזרות או היבטים בלתי מוסמכים. אבל מה עם מי שלא מבין קידוד ותכנות? ובכן, יש חברות אבטחה עצמאיות, מפתחים ומומחים שבודקים באופן קבוע קוד קוד פתוח עבור באגים ופגמי אבטחה.

חסרונות השימוש בתוכנה חופשית

תוכנה חופשית בדרך כלל מגיעה עם הרבה בעיות. אני ממליץ לך במיוחד להימנע מתוכניות חינמיות המופקדות על הגנת הפרטיות והביטחון המקוונות שלך כמו אנטי-וירוסים. הסיבה לכך היא שרובם אינם יעילים ו לא יכול לחסום התקפה אפשרית.

בעיות אלה כוללות:

 • תוכנה זדונית מוסתרת: קל למפתחים להסתיר תוכנות זדוניות ביישומים חינמיים מכיוון שמשתמשים מורידים אותה ישירות במכשירים שלהם. תוכנה זדונית זו יכולה לפרוץ את הטלפון או המחשב האישי שלך ולגנוב נתונים רגישים כמו כניסות בנקאיות וסיסמאות.
 • היעדר תמיכה ותיעוד: בעת השימוש בתוכנה חופשית, היוצרים אינם משחררים את ההערות שלהם לגבי פיתוח התוכנית. כתוצאה מכך, אנשים אינם יכולים לגשת לקוד המקור כדי לראות שינויים או מידע חשוב.
 • אובדן עניין: בעיה מרכזית עם תוכניות חינמיות היא שהמפתחים לפעמים יפסיקו לשפר או לעדכן אותם. 

מהן התוכנות והיישומים החינמיים הפופולריים ביותר?

ישנן גרסאות שונות של תוכנות ויישומים בחינם שאנשים משתמשים כל הזמן במכשירים שלהם. הם כוללים דפדפני אינטרנט, תוכנת אנטי-וירוס, ו יישומי שיחת וידאו כמו סקייפ. לפעמים אנשים אפילו לא מבינים שהפריטים שהם משתמשים בהם כשירים כתוכנה ויישומים חינמיים, בדרך כלל מכיוון שהם לא מכירים את ההגדרה.

מכיוון שהרבה תוכניות מובנות כעת במכשירים שלנו, זה יכול להיות מעט מבלבל לקבוע אילו מהן נופלות תחת “חינם” קטגוריה. לכן יצרתי את הרשימה הבאה של השירותים החינמיים הפופולריים ביותר שתוכלו למצוא במכשיר שלכם. אך קח בחשבון שחלק מהתוכניות הללו יכולות להיות מסוכנות למדי, במיוחד אם המכשיר שלך אינו כולל הגנה נאותה.

 • גוגל כרום
 • סקייפ
 • פיירפוקס
 • אנטי וירוס חינם
 • ביטורנט
 • חוסמי פרסום
 • פייסבוק, מסנג’ר פייסבוק
 • גוגל מפות
 • טוויטר
 • אינסטגרם
 • WhatsApp
 • AccuWeather
 • משחקי זינגה
 • SnapChat
 • אפליקציות פנס
 • פוקימון גו
 • יוטיוב
 • ציפורים כועסות

אני ממליץ להשתמש בכמה מהיישומים הללו מכיוון שהם מקלים על ה- לא חוקי הורדת חומרים המוגנים בזכויות יוצרים, במיוחד ביטורנט. אנשים המשתמשים בתוכניות אלה הופכים את עצמם לעיתים קרובות למטרה וירוסים, האקרים ותוכנות זדוניות. 

אבל שימו לב ביטורנט אינו מנוגד לחוק אם אתה משתמש בו כדי לשתף קבצים באופן חוקי. עם זאת, אם אתה מוריד בזכויות יוצרים, אתה הולך על קו דק.

אפליקציות סלולריות חינם מסוכנות

אתה יכול למצוא מאות אפליקציות סלולריות בחינם בחנות האפליקציות של המכשיר שלך. ולמרות חנות הגוגל סטור ו חנות האפליקציות של אפל כל הזמן לבדוק כל אפליקציה אחר סיכוני אבטחה, זה לא אומר שכל התוכניות בטוחות. גוגל ואפל אל תבדוק את המודעות לכל תוכנה זדונית אפשרית. משמעות הדבר היא שפרסומות יכולות להפנות אותך לאתרים מזיקים, או אפילו להכיל וירוסים.

חוץ מזה, כמה אפליקציות בחינם שאתה מתקין בטלפון שלך פולשות יותר מדי לפרטיותך, והן כוללות את האפליקציות הפופולריות ביותר כמו אפליקציות למדיה חברתית (פייסבוק, WhatsApp, אינסטגרם, טוויטר, SnapChat…)

אפליקציות אלה, הפופולריות למדי וחיוניות בקרב המשתמשים, דורשות גישה למרבית נתוני הטלפון שלנו. זה כולל מיקום, גלריה, רשימת אנשי קשר, מצלמה, מיקרופון, טקסטים, יומני שיחות ואחסון.

לכן, עליך להבטיח שהאפליקציה שאתה רוצה להתקין תהיה בטוחה. אתה יכול להתחיל לעשות קצת מחקר על האפליקציה, או אפילו לקרוא את ביקורות המשתמשים. יתר על כן, דבק בחנות האפליקציות הרשמית של המכשיר שלך ולעולם אל תפנה לצדדים שלישיים כדי להוריד יישומים. וודא שאתה קורא את רשימת ההרשאות. אחרי הכל, מדוע אפליקציית פנס תדרוש את מיקומך?

אתה יכול גם לנהל את הגישה שיש לכל אפליקציה לטלפון שלך.

למשתמשי אנדרואיד:

 1. פתוח ‘הגדרות.’
 2. מכה ‘אפליקציות‘או’מנהל יישומים.’
 3. הקש על האפליקציה שברצונך לשנות.
 4. עכשיו, לחץ על ‘הרשאות.’
 5. השבת כל גישה שתמצא פולשנית.

למשתמשי iOS: 

 1. לחץ על ‘הגדרות.’
 2. לך ל ‘פרטיות.’
 3. תראה א רשימת הרשאות שאפליקציות יכולות לגשת אליו.
 4. לחץ על כל אחד מהם כדי לראות איזו אפליקציה יכולה לגשת אל מה.
 5. השבת את הגישה הרצויה לך מבטל את ההרשאה.

אך שימו לב שאיסור על הרשאות רבות מדי יכול משפיעים על הביצועים הכוללים של אפליקציות מסוימות, ומנע מהן לפעול כראוי. לדוגמא, אינסטגרם חייבת להיות בעלת גישה לגלריה שלך אם ברצונך לפרסם תמונה באמצעות פלטפורמת המדיה החברתית.

סיכום

האם תוכנה חופשית שווה את זה? זה לגמרי תלוי בך. אם אתה מוכן להתמודד עם הסיכונים הרבים שנלווים אליו, אולי כדאי שתלך על זה. אך קחו בחשבון שלמרות שלא תצטרכו להושיט את הכיס בכדי להשיג אחד כזה, העלות עשויה להיות גבוהה בהרבה. לפיכך, לפני שתוריד תוכנית כלשהי, הסתכל היטב על הסמל “תנאי ההסכם,” טוב כמו ה תוכנה זמין. הימנע גם מהורדת כל יישום שמעודד שימוש לא חוקי, כגון הזרמת מוצרים קנייניים.

האם אתה מעדיף תוכנה חינמית או בתשלום? ספר לנו מה אתה חושב בקטע התגובות למטה.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me