נטפליקס, אמזון פריים, ועתיד הגיאבלוקינג

2016 הייתה שנה משמעותית עבור שירותי הסטרימינג המקוונים. ערוצי טלוויזיה מבוססים באינטרנט שיפרו את ההיצע שלהם והוסיפו תמיכה במכשירי סטרימינג נוספים. ערוצים מקוונים חדשים צצים כמעט על בסיס חודשי. ספק הכבלים האמריקני מציע כעת גם שירותי VOD עצמאיים. נטפליקס ואמזון פריים וידיאו, ככל הנראה שתי ענקיות הזרימה המקוונות הגדולות ביותר, זמינות כעת בקנה מידה עולמי. לצערי, חסימה גיאוגרפית הוא עדיין קשה כמו אי פעם בשנת 2017. המונח ‘גיאבלוק’ בעצם אומר שאתה יכול לצפות בערוץ מקוון באזור מסוים בלבד. הבה נבחן לעומק את העתיד של חסימת גיאוגרפיה.

ציר הזמן של נטפליקס

  • 2007: נטפליקס מתחילה להזרים בארצות הברית.
  • 2010: נטפליקס זמינה כעת בקנדה.
  • 2011: נטפליקס מתרחבת לדרום אמריקה והקריביים.
  • 2012: נטפליקס נכנסת לאירופה. לבריטניה, אירלנד, שוודיה, דנמרק, נורבגיה ופינלנד יש כל גישה לנטפליקס עד סוף השנה.
  • 2014: החברה הופכת לזמינה באוסטריה, גרמניה, צרפת, בלגיה, לוקסמבורג ושוויץ.
  • 2015: נוסף אזורים נוספים. לאוסטרליה, ניו זילנד, יפן, פורטוגל וספרד יש עכשיו אזורי נטפליקס משלהם.
  • ינואר 2016: נטפליקס הופכת לזמינה בכל העולם למעט סין, סוריה וצפון קוריאה.
  • פברואר, 2016: משתמשי Netflix רבים מתחילים לקבל ‘שגיאת שרת Proxy של Netflix’ כתוצאה משיטת Netflix חוסמת באגרסיביות את שירותי ה- Proxy של VPN ו- DNS חכמים.
  • נובמבר, 2016: Netflix מציגה הפעלה לא מקוונת עבור כותרות נבחרות במכשירי אנדרואיד ו- iOS.

נטפליקס, אמזון פריים, ועתיד הגיאבלוקינג

נטפליקס, אמזון פריים, ועתיד הגיאבלוקינג

שגיאת ה- Proxy של Netflix Whack-a-mol

בתחילת 2016 השיקה פתאום נטפליקס את שירותה בקנה מידה עולמי. אמנם זה היה זמין באופן בלעדי במדינות כמו ארה”ב, בריטניה וקנדה בהתחלה, אך כעת תוכל לגשת לנטפליקס בדרום אפריקה, רוסיה ואפילו סעודיה. זמן לא רב אחר כך החלה ענקית הסטרימינג האמריקנית, בלחץ אולפנים ומפיצים חסימת פעיל VPN, DNS חכם, וכל אמצעי אחר שיאפשר אנשים לזייף את המיקום המקוון שלהם. אנשי נטפליקס הבטיחו כי הם ינסו לספק את אותו תוכן בכל האזורים. אולי הם נשארו נאמנים למילה שלהם. מה שרבים לא ציפו היה שנטפליקס החליפה באטיות תוכן של צד שלישי בסרטים ותכניות טלוויזיה מקוריות משלהם. בדרך זו, נטפליקס תהיה בעלת שליטה מוחלטת על ההצעות שלה.

לרוע המזל, משתמשי נטפליקס המשתמשים ברשתות פרטיות וירטואליות אך ורק למטרות עסקיות נקלעים לאמצע. כתוצאה מהניסיונות של נטפליקס לאסור VPN, הם היו צריכים לכבות את חיבורי ה- VPN שלהם ולחשוף את פרטיותם המקוונת בתהליך..

לא רק זה. נטפליקס אף החלה לאסור על מנהרות IPv6 בגלל חשש שאנשים ישתמשו בהן כדי לשנות את אזור נטפליקס. זה הביא למשתמשים המשתמשים ברוקרים של מנהרות IPv4 ל- IPv6 לחוק באופן חוקי.

אמזון עוקבת אחר המובילה של נטפליקס

אמזון השיקה לאחרונה גם את שירות הווידיאו שלהם במעל 220 מדינות. כמו Netflix, Amazon Instant Video היה זמין בתחילה רק בקומץ אזורים. אין ספק שהעובדה שמהירות האינטרנט משתפרת ללא הרף וקהל עולמי הולך וגובר שניהם שיחקו תפקיד מרכזי בהרחבה זו. האמת המכוערת, עם זאת, היא שעדיין יש הבדל משמעותי בתוכן שאפשר לקבל גישה אליו תלוי היכן אתם גרים. הסיבה לכך היא שזרמי ערוץ אינם בעלי זכויות שידור לתוכן של צד שלישי ברחבי העולם. אמזון עשויה לטפל בבעיה זו על ידי הפחתת עלות המנוי ל- Prime Video ל- 2.99 $ בעת ההשקה. לעומת זאת, מנויי נטפליקס עולים זהה ללא קשר לאזור ולתוכן הזמין. ועדיין, ישנם המנויים רבים של אמזון שעדיין משתמשים בזיופים גיאוגרפיים בכדי לקבל גישה לאמזון פריים האמריקאית מעבר לים.

מה עם שירותי סטרימינג אחרים?

אף על פי שזה לא מתייחס, שירותי VOD פופולריים אחרים עושים ככל יכולתם למנוע ממשתמשי VPN ו- DNS חכמים גישה לתוכן שלהם בחו”ל. BBC iPlayer, Hulu, HBO GO, ו- Sky Go כולם נופלים תחת הקטגוריה הזו. רק מכיוון שהתקשורת לא העלתה את העובדה שהערוצים הללו אוסרים VPN, זה לא אומר שזה לא קורה. כל משתמש שזייף את המיקום המקוון שלו די הרבה זמן יגיד לך שעליו לשנות את השיטות בהן הם משתמשים כדי לעקוף את ‘גדרות גיאוגרפיות’ מעת לעת על מנת להמשיך לגשת לתוכן שאליו הם עוברים. יתכן והעובדה שנטפליקס ואמזון הם שירותי הסטרימינג הגדולים בעולם מביאים לסיקור נרחב יותר של המלחמה שלהם נגד בעלי כוח.

VPN ו- DNS חכם: דרכים לעקוף חסימה גיאוגרפית

ואילו נטפליקס הצליחה, במידה מסוימת, לחסום VPN ו- DNS חכם, הגישה לנטפליקס האמריקאית מחוץ לארה”ב היא עדיין אפשרי. זה כמעט שנה לאחר שנטפליקס החלה במסע הצלב שלהם נגד זיוף גיאוגרפי. מה שרבים מערוצי הסטרימינג אינם מצליחים להבין הוא שאנשים פונים לאמצעים אלה כדרך לקבל גישה לתוכן שאחרת לא יהיה זמין. על מנת לקבל מנוי VPN אמין, עליכם לפרוש כ -10 דולר לחודש. זה נוסף על 10 הדולרים שאתה כבר משלם עבור נטפליקס. אז, מנוי נטפליקס יכול בסופו של דבר לשלם 20 $ לחודש רק כדי לקבל גישה לספרייה מכובדת של סרטים ותכניות טלוויזיה..

אפילו בשווקים מקומיים, יש הבדל בתוכן אליו תוכלו לקבל גישה. בארצות הברית וקנדה, למשל, חברות הכבלים שולטות במשחקי NFL, NHL, NBA ו- MLB המשודרים באופן מקוון. פירוש הדבר שאוהדי הספורט צריכים לפנות ל- VPN או ל- DNS חכם כדי לעקוף את ההאפלה הזו. אם ערוצי סטרימינג מגלים שאתה משתמש ב- VPN או באקססוריז, הם פשוט חוסמים את הסרטון שאתה מנסה לצפות. במקרים נדירים, חלק משירותי הסטרימינג הרחיקו לכת עד לביטול המנויים של המשתמשים שלהם.

טורנטים, זרמים פיראטים וקודי

פשוטו כמשמעו מיליוני אנשים ברחבי העולם מסתמכים על סיקורים, זרמים בלתי חוקיים וקודי כדי לצפות בסרטים, טלוויזיה, תכניות וערוצים חיים באופן מקוון. המעניין הוא העובדה שאנשים רבים שפעם שילמו עבור שירותי סטרימינג כמו נטפליקס אמריקאית פונים כעת לשיטות ‘פירטיות’ אלה לסטרימינג מקוון. הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שהם כבר לא מסוגלים לצפות בנטפליקס האמריקנית בחו”ל. ספריות Netflix מקומיות מחווירות בהשוואה ל- Netflix USA ומלאות במקוריות של Netflix.

מספר האנשים המשתמשים באפליקציות P2P, אתרים פירטיים או Kodi לצפייה בתוכן ברשת, ללא ספק יגדל בצורה דרסטית בעתיד הקרוב. אמנם חסימות גיאוגרפיים בהחלט ממלאים תפקיד משמעותי, אך תשתיות טובות יותר ומהירויות אינטרנט גבוהות יותר ישחקו תפקיד חשוב בתהליך.

מה שנראה בטוח הוא שהמעבר מהטלוויזיה המסורתית לזרם מבוסס אינטרנט הפך לנורמה. חלקם אף טוענים כי מכשירי טלוויזיה קונבנציונליים יענו בקרוב בגורל קודמו, הרדיו.

העתיד של חסימה גיאוגרפית – מה שוכב קדימה?

אולפני הפקה ומפיצים שוכנים בליבה של הפיאסקו הגיאוגרפי. הם מכריחים ערוצי סטרימינג לפרוס שיטות חזקות יותר לאיסור עוקף מגבלות גיאוגרפיות. אנשים רבים מתעייפים ואפילו מנוכרים. אלא אם כן ניתן להשיג איזון נאה, רבים מהם עשויים בסופו של דבר לפנות לזרמים ‘פיראטיים’ או אפילו לשטפולים כדרך לצפות במה שהם רוצים, מתי שהם רוצים ברשת. אין ספק כי סטרימינג מקוון יחליף באטיות אך בטוח את הטלוויזיה המסורתית. אם בסופו של דבר, אותו תוכן יהיה זמין בכל האזורים לא סביר במקרה הטוב.

גם כאשר משתמשים מוכנים לשלם כדי לצפות בתוכן שהם רוצים באינטרנט, הסרטים, תכניות הטלוויזיה והזרמים החיים אינם זמינים באזורם. אחרת איך ניתן להסביר את העובדה שאותם אנשים מוציאים יותר מכספם הרוויח קשה בשירותי פרוקסי VPN או חכם DNS.

בסופו של דבר, משתמש נטפליקס המתגורר מחוץ לארה”ב מפגיז יותר בסך הכל ממה שמגורים בארה”ב משלמים עבור אותו תוכן. גם אז אסור לו לגשת לאותם סרטים ותכניות טלוויזיה.

אמנם אין להזמין או לסלוח על סטרימינג ופיזור פיראטיים, אולם עבור חלק מהשיטות הללו הדרך היחידה לגשת לסדרות האהובות עליהן באופן מקוון.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me