עוגיות סופר – מה הן ואיך להסיר אותן

מדוע לקוקי-על מחוברים אליהם קידומת “סופר”? האם יש להם יותר שוקולד צ’יפס מאשר רגילים? לא באמת. למעשה, לעוגיות-על יש משמעות ותוצאה שונה לחלוטין באינטרנט. עבור המשתמש המודע לפרטיות הם מהווים דרך מכל הבחינות. לעוגיות מבוססות דפדפן יש היסטוריה ארוכה כמעט כמו האינטרנט עצמו. הם נוצרו על ידי מהנדס בסביבות 1994. הרעיון היה לעזור לאתרי סחר אלקטרוני לשמור על עגלות רכישה של לקוחות פרטיים. אך עד מהרה החלו להשתמש בהן באופן נרחב. בזמן האחרון, סוג חדש של עוגיה, המכונה מבשר רע מבשר רעות כקוקי-על, מביא עמו הרבה סוגיות פרטיות. חברות מסוימות כמו Verizon עושות בהן שימוש כבד. הם עוקבים בעיקר אחר פעילויותיך, גונבים את הנתונים שלך ומוכרים נתונים אלה למפרסמים. מה שגרוע יותר הוא שקוקיות-על ממש קשה לזהות ולמחוק.


מהן קוקי-על?

מהן קוקי-על?

מה בעצם עושים עוגיות?

בעיקרון, קובץ cookie הוא מעט מידע שנותר מפעילות הגלישה שלך. ביט נתונים זה מכיל מידע שיזהה אותך בביקור מאוחר יותר. ברור שמי שמעריך פרטיות מקוונת אינו חובב אלה. יתר על כן, חלק מהעוגיות יכולות אפילו למפות דפוס התנהגות על ידי בדיקת אתרי האינטרנט הבאים. 

מה עושים קוקי-על?

העוגיות הן, לפחות באופן עקרוני, פינוקים טעימים שתקבלו מאתרים. הם אופציונליים ותוכלו למחוק אותם מתי שתרצו. עם זאת, קוקי-על הם חובה וברגע שיש לכם אותם, אתם לא מתכוונים לברוח מהמעקב שלהם. באופן טבעי, תומכי הפרטיות המקוונים רוצים שתאגידים ימשכו את התקע בדבר הזה.

אם נלך בפירוט רב יותר, קוקי-על הם לא ממש עוגיות. אנו אומרים זאת מכיוון שהם לא מורידים ואוחסנים בדפדפנים. במקום זאת, הם משתמשים במשהו שנקרא כותרות מזהים ייחודיות או UIDH והזריק לחיבור שלך ברמת הרשת. בעיקרו של דבר, UIDH הוא כל סיב נתונים שהופך את קישוריות הרשת שלך לכמות ייחודית בכל האינטרנט.

הנושא עלה לאור כאשר ה- FCC גבה את ורייזון קנס בשווי 1.35 מיליון דולר בגין מעקב אחר אנשים באמצעות קוקי-על מבוססי UIDH. בגלל הגילוי הזה, Access Now החלה להציע שירות מקוון בשם AIBT (האם אני נמצא במעקב?). Access Now הוא עמותה שרוצה לקמפיין לאינטרנט בחינם ופתוח.

האתר שלהם יכול לעזור למשתמשים לגלות אם הם עוקבים אחר הספקים הניידים שלהם. על פי מחקרים, יותר מ -15 אחוז מכל המשתמשים עברו מעקב באמצעות קוקי-על מבוססי UIDH.

במקביל, המחקר גילה עד כה תשעה נשאי קישוריות ניידים המשתמשים בקוקי-על. מעקב כזה קיים בכל העולם. חברות המובייל במדינות כמו ארה”ב, קנדה, מקסיקו, פרו, ונצואלה, ספרד, הולנד, מרוקו, סין והודו וכו ‘, עקבו אחר כותרות המעקב על משתמשים.

האם הדברים האלה באמת רעים?

מעקב דרך עוגיות מכל סוג אינו מזיק מבחינה טכנית. עם זאת, הם פוגעים בפרטיותך וזה יכול להיות מסוכן עוד יותר מכל תוכנות זדוניות או וירוסים.

ספקיות האינטרנט כבר מזמן ידועות שמשתמשות בקוקי-על לטובת התמודדות טובה יותר של פרסום. הנתונים שנאספו יכולים לשמש גם אותם וגם גורמים אחרים. חלק מהצדדים השלישיים יכולים אפילו לתפוס בכותרות מעקב בעצמם. לאחר מכן הם יוכלו להשתמש בנתונים להצגת מודעות ממוקדות למשתמשים. שלא לדבר על כך שאפשר לגנוב נתונים אלה על ידי האקרים, מה שמוביל לאובדן עצום.

קוקי-על הם מכונות לאיסוף נתונים שתעקוב אחר כל מה שאתה עושה באינטרנט. יתר על כן, יש להם גישה לנתונים שנאספו על ידי עוגיות נפוצות. כך שהם יכולים להשיג את המטמון שלך כמו גם נתונים מהתוספים שלך. הם יכולים לעשות זאת גם לאחר שמחקת את העוגיות.

זה מטבעו מאוד מדאיג מאחר ולאנשים אין שום דרך להשתמש במעקב כזה. יתר על כן, זה פותח פחית תולעים. דליפות נתונים, מעקב על ידי ממשלות ופגיעה בשימוש על ידי פושעי סייבר הם רק החששות העיקריים משימוש בסופר קוקי.

איך אתה יכול להסיר את סופרוקי?

קוקי-על הם כמו טורפים מהסרט של ארנולד שוורצנגר. להיפטר מהם זה כמעט בלתי אפשרי. מכיוון שהם אינם מבוססים על הדפדפן המקוון שלך, שואב עוגיות נפוץ לא מתכוון לעבוד עליהם. יכול להיות שיש לך עוגיות-על במכשיר שלך ברגע שאתה אפילו לא יודע את זה. גרוע מכך, אין דרך לחסל אותם ברגע שהם מפנים את דרכם פנימה.

להגן על עצמך מפני מפלצות אלה הוא די מסובך. פשוט הגדרת ‘אל תעקוב’ בהגדרות הדפדפן שלך לא תעשה את העבודה. מעבר גלישה בסתר או במצב פרטי לא יעזור. הדרך היחידה שתוכלו להימנע מהן היא על ידי מעבר רק לאתרים עם חיבורים מוצפנים. לפחות, בתיאוריה, תוכלו להימנע מקוקי-על על ידי ביקור בלעדי באתרי HTTPS. אלה הם בעלי תעודות SSL או TLS (Secure Socket Layer או Transport Layer Security).

מה לגבי אלטרנטיבות?

קוקי-על הם חבילות נתונים ייחודיות המוכנסות ברמה של ספק שירותי האינטרנט בבקשות HTTP. אז אפשר להימנע מהם על ידי ניתוב רשת דרך ערוצים שונים. זה נשמע יותר מורכב ממה שהוא בפועל.

כדי להפוך את זה פשוט, אתה יכול להשתמש ב- VPN או ברשת פרטית וירטואלית. VPN מספק הצפנה ברחבי הרשת ותיצור מנהרה מאובטחת להעברת הנתונים. לפיכך, מעקב אחר ספקי שירותי האינטרנט יהפוך בלתי אפשרי.

וודא שאתה מקבל VPN שמציע הצפנה חזקה וחומת אש שחוסמת תנועה לא רצויה שמגיעה למכשיר שלך.

אם אתה משתמש בגרסה, הקפד לבטל את הסכמתך למעקב. אפשרות זו זמינה כעת למשתמשים ב- Verizon לאחר חקירת ה- FCC. יתרה מזאת, הם יצטרכו לבקש את רשותך לשיתוף עוגיות-על עם גורמים אחרים.

ואם אתה לא משתמש ב- Verizon, אתה בעצם תצטרך לצפות בגב שלך. חיבורים מוצפנים לאתרי HTTPS או VPNs הם הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות למען פרטיותך המקוונת.

מלבד זאת, אנו יכולים רק לקוות כי ניתן להעלות את האור לחברות הזרועות הציבוריות על החברות המשתמשות בקוקי-על. עם זאת, יש סיכוי גבוה יותר שהם נזהרו לאחר שוויזרון קיבלה את הקנס. כך שפעילות הקוקי-על הסמויה שלהם הולכת ונעשית גמורה וחמקה יותר.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me